Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Wycieczka do Biskupina

15 września br. uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Chociczy wybrali się na wycieczkę do Biskupina. Dokładnie udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie odbywał się XXVII Festyn Archeologiczny pod tytułem „Matka Natura”.

Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Podczas zwiedzania obejrzeliśmy bitwy wojów wczesnośredniowiecznych, osady pierwszych rolników, obozowisko łowców i zbieraczy oraz wioskę wczesnopiastowską.  Braliśmy również udział w warsztatach: wytwarzania ozdób i biżuterii, tkackich, garncarstwa, archeologicznych, geologicznych, lepienia z gliny oraz wielu innych. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia.

Jednym z założeń wycieczki było ukazanie dzieciom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”.

Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowały: Joanna Borkowska, Natalia Jezierska