Jesteś tutaj:
  2. Historia szkoły

Historia szkoły

Zespół Szkół w Chociczy istnieje od 1 września 2005r.  W skład Zespołu wchodzą dwie placówki: Przedszkole Publiczne, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi (dawne Gimnazjum im. Jana Pawła II).

Od 1 września 2018r. Zespół Szkół nosi imię Jana Pawła II. Jego oficjalna nazwa brzmi: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Chociczy.

Przedszkole Publiczne w Chociczy znajduje się w jednym z najstarszych budynków w Chociczy (w 1900 roku rozpoczęto jego budowę, a dnia 3 stycznia 1901r. otwarto tu szkołę z językiem niemieckim jako wykładowym). Szkoła we wspomnianym budynku  (po pierwszej wojnie światowej już polska) funkcjonowała do roku 1964, kiedy to została przeniesiona do nowego budynku. W 1969r. w budynku rozpoczęło swoją działalność Zakładowe Przedszkole Kombinatu PGR Chocicza, przejęte z kolei w 1990r. przez Radę Gminy Nowe Miasto nad Wartą. W 2012r. odmalowano część pomieszczeń, a także powstał nowoczesny, przepiękny plac zabaw dla dzieci – dzięki zaangażowaniu rodziców oraz przy wsparciu wójta i Rady Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Jego położenie pozwala na odizolowanie bawiących się dzieci od gwaru ulicznego. Od ponad 5 lat najstarsze dzieci (6-letnie) a w tym roku szkolnym także 5-letnie - zajęcia odbywają się w budynku szkoły podstawowej.

Szkoła Podstawowa w Chociczy jest częścią Zespołu Szkół, w skład którego wchodzą także przedszkole  i gimnazjum. Przedszkole zajmuje budynek z 1901r. Szkoła Podstawowa budynek pochodzący z 1964 roku, a Gimnazjum część dobudowaną w 2000 roku. Szkoła dysponuje małą salą gimnastyczna oraz od 2010 roku kompleksem boisko sportowych „Orlik”. Dla edukacyjnego wsparcia uczniów realizowane są programy: ”Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III”, „Mlecznie bezpiecznie”, „Bezpieczne wakacje”, „Przegląd teatrów dziecięcych”, „Spotkania z kulturą”, „Program naprawczy dla kl. IV-VI.”

Gimnazjum im. Jana Pawła II (dzisiaj oddziały gimnazjalne przy Szkole Podstawowej) istnieje od 1 września 2000 roku, mieści się w budynku, który pierwotnie miał stanowić budynek szkoły podstawowej. Placówka dysponuje salami dydaktycznymi, pracowniami oraz salą gimnastyczną.

Wielkim wydarzeniem dla uczniów gimnazjum oraz całego środowiska było nadanie placówce imienia Jana Pawła II w październiku 2003r. Do dziś każdy 16 dzień miesiąca jest obchodzony uroczyście przez uczniów wszystkich placówek, którzy podkreślają jego wyjątkowość strojem galowym.